top of page

WİNG TSUN NEDİR?

Wing Tsun
Wing Tsun Kung-Fu

WT (Wing Tsun), silahsız savunmanın en tesirli ve sistematize edilmiş şeklidir. Kendini savunmak demek; her durumda, rakibin hareket ve tahminlerini boşa çıkanp, onun anlik, şaşkınlık ve tutukluluğundan faydalanarak, rakibi zararsız hale getirmek demektir.
 
 WT talebesi en zor durumda bile saldırganın hamleleri arasında en ufak bir fırsattan yararlanarak hemen karşı atak ve hamlelerle rakibini tesirsiz hale getirir.

​WT'de bedeni kuvvet ve hareketlilik fazla mühim değildir. Atletik yapıda olmayan, hususen zayıf addedilen kadınlar, bilhassa modern toplumlarda her an tehlikeli saldirganlarla karşlaşabilirler.
 WT antrenmanlan sayesinde, bedeninde mühim aksaklıkları olma-yan her insan, bedenin doğal kuvvetini ve insiyaki kabiliyetlerini yeniden kazanir. Tabid ki bu yeni durum, insanlann saldirgan veya delice tavir ve davranişlanna vasita ve vesile olmayı gerektirmez. Bilakis, WT talebeleri, dikkatli ve gayretli çalismaların neticesinde toplumsal hayatta ruhu ile bedeninin muvazenesini saglamlaştirmiş, kendine guvenen, saglikli ve karakterli bir intiba bırakırlar.
 WT, bir mücadele sanatıdır. Mücadele ise; her tehlikeli durumda herhangi bir saldırıya karşı mudafaadır. WT mudafaa teknigi ise saldir-gana hiqbir durumda firsat vermeme sanatidir.
 Belayı kavga harici defetmenin mümkün olmadığı zaman yapılacak sey saldırganı soğukkanlılıkla tesirsiz hale getirmektir ki bu WT tekniği sayesinde çok basittir.WT sanatının tecrübeIi talebeleri saldırganın anında korkulu rüyası haline geliverirler. WT talebeleri kavgada çekingenlik ve müdafaa yerine saldırgana adeta yapışırlar. Ve ardarda gerçeklestiriIen karşı hamle ye ataklarla saldirgani şaşkın ve hareketsiz duruma getirip tehlikeyi savuşturudar.
 WT, kavgada saldirganin hamlesini geçistirdikten sonra hamleyi tersine çevirip sahibine misliyle jade etmenin sanatidir.
 WT talebeleri devamlı ye dikkatli antrenmanların neticesinde saldırganin hamlelerini harcadiklari enerji oranında aninda tesirsiz hale getirmekle yetinmeyip, ayni kuvveti sahibine misliyle geriye iade etmeyide ögrenmiş olurlar.
 Gerektigi zamanda, şuurlu bir sekilde saldırıya gecmek, aninda reaksiyon göstermek WT sisteminin asli muhtevasındandır.
BONGERK.JPG

WingTsun (WT) sistemi kendini savunmanın en etkili ve tutarlı şeklidir:

  • WingTsun fiziksel veya akrobatik yetenekleri temel almamaktadır ve dolayısıyla da zayıfın güçlüye karşı kendini savunabilmesine olanak sağlamaktadır.

    • Dokunma duyusuna dayalı olan reflekslerle ortaya çıkan WingTsun kendini savunma hareketleri ile rakibin gücü rakibe karşı kullanılabilmektedir.

  • Bundan ötürü WingTsun dövüşçüsü dokunma duyusuna karşı hassastır, dövüşçüyü yanıltan görsel yönlendiricilere karşı değil.

    • WingTsun öyle bir yapıdadır ki birisi az sayıdaki hareketle etkili bir şekilde dövüşebilir.

  • WingTsun sistemi hiçbir kısıtlama yada kuralın olmadığı bir kendini savunma durumunda etkili şekilde uygulanabilecek yapıdadır.

    • Çabukluk, kullanılan daha az sayıdaki hareket vs. WingTsun'u gelmiş geçmiş en hızlı dövüş sanatı sistemi yapmaktadır.

  • WingTsun'un konsantrasyon eğitimi, nefes ve meditasyon egzersizleri, fitness, kondisyon ve sağlık gibi daha pek çok artıları vardır.

Wing Tsun dövüşün beş aşamasını da kapsamaktadır:

1. Aşama -ayaklarla dövüş (tekme mesafesi)

2. Aşama -ellerle dövüş (yumruk mesafesi)

3. Aşama -dizler ve dirseklerle dövüş

4. Aşama -tutma, kaldırma, atma vs.

5. Aşama -yer dövüşü

To see more or discuss possible work let's talk >>
bottom of page